Lavanta Cenneti Kuyucak Köyü

Mor çiçeklerle bezeli, uçsuz bucaksız lavanta tarlalarını düşleyince sizin de aklınıza ilk Fransa nın güneyindeki Provence bölgesi geliyor değil mi?

Gün batımının sıcak renklerine kavuşan lavanta tarlalarının fotoğraflarını görünce orada olmak istiyorsanız size harika bir haberimiz var. Artık lavantaların mis gibi kokusunu soluyacağınız bir yer, yanı başınızda keşfedilmeyi bekliyor. Torosların eteğinde, Isparta'nın yaklaşık 50 km uzağına kurulu ve yalnızca 250 kişinin yaşadığı bir köy hayal edin. Bu köyün adı Kuyucak Köyü ve Türkiye deki lavanta üretimininin % 90 ı bu köyden sağlanıyor.

1975 te ilk lavanta fidelerinin gelmesiyle başlayan bu macera, Turizm ve Kültür Bakanlığı nın Gelecek Turizmde programıyla desteklenmesiyle büyüdü. 

Özel eğitimlerden geçen köy halkı artık lavanta tarımında bir ustaya dönüştü. Bu güzellikten haberdar olanlar da bu görsel şöleni kaçırmadı ve Kuyucak Köyü bu yıl ziyaretçi akınına sahne oldu.

Rüya gibi mosmor lavanta çiçeklerinin göz alabildiğine uzandığı tarlalar, 25 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini büyülüyor...

Bu tarihten sonraki iki hafta boyunca ise köyde büyük bir lavanta hasadı şenliği yaşanıyor.

Eğer siz de Lavanta Kokulu Köy ü bu dönemde ziyaret ederseniz, kendi ellerinizle lavanta toplama deneyimini yaşayabilirsiniz.

Lavanta bitkisi yalnızca güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla değil şifalı özellikleriyle de biliniyor. 

Köyde üretilen lavanta suyu, lavanta çayı ve lavanta yağı gibi birçok doğal üründen satın alabilirsiniz. Ayrıca lavantalı dondurma, lavanta keki, lavantalı kurabiye ve lavanta kahvesinin tadına bakabilirsiniz.

Köydeki konaklama olanakları şirin pansiyonlara dönüştürülmüş köy evleri şeklinde. Veya şehrin merkezinde şehrin güzelliklerini görerek konaklayabilirsiniz.

Ayrıca lavanta tarlalarının büyüleyici görüntüsünden uzaklaşabilirseniz, Lavanta Kokulu Köy ün yakın çevresinde bisiklete bineceğiniz, yürüyüş ve kamp yapabileceğiniz başka doğal güzellikler de sizi bekliyor.

Eğer size de hem yerel turizme destek olmak hem de çok uzaklara gitmeden lavanta tarlalarında özgürce dolaşmak isterseniz, Türkiye nin gizli kalmış bu mor cennetini keşfetmekte geç kalmayın!