Isparta lavanta kokuyor

Merakla beklenen gün sonunda geldi ve lavanta sezonu resmen başladı.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde özlemle beklenen Lavanta Günleri, düzenlenen bir etkinlikle başladı. Kuyucak çıkışındaki bir lavanta tarlasında buluşan ziyaretçiler, otantik kapıların ve pencerelerin arkasından poz verirken, kimi ziyaretçiler ise kurulan dev salıncakta poz vermeyi tercih etti. Yorulan ziyaretçiler ise tarlada yer alan ahşap seyir teraslarda yorgunluklarını attılar. Lavanta günleri etkinliğine özel olarak Isparta Gençlik ve Spor Müdürlüğü sporcuları okçuluk gösterisi yaparken badminton sporcuları ise file yerine lavantaları kullanarak oyunlarını sergilediler. Mor lavanta tarlasıyla uyum içinde kırmızı cübbeleriyle konser veren mehter takımı ve halk oyunları ekibi ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin akın ettiği Kuyucak’ta Lavanta Günleri düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.Neredeyse her taşı mor renklere boyanan ve her sokağı mis gibi lavanta kokan Kuyucak köyünde, korteje katılanlar lavanta taçları ve lavanta desteleriyle karşılandılar.

Yaklaşık 45 gün sürecek Lavanta sezonu resmen başladı.

40 yıldır tarımı yapılan lavantanın son yıllarda yapılan başarılı çalışmalarla turizme kazandırıldı.Lavanta sezonunda 300 bin ziyaretçi hedefleniyor.

Buram buram kokusuyla, rengiyle, yağı ve suyuyla kozmetikten deterjana kadar pek çok alanda kullanılan lavantanın Türkiye’deki en büyük üretim merkezi Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, Ağustos ayının sonlarına kadar mor rengin hakim olacağı tarlalara ziyaretçileri bekliyor.